Kaynaklar

Bu e-öğrenme modülü, refakatçisiz göçmen çocuklarla (RGÇ’ler) çalışan bireyler için tasarlanmıştır. Modülü başlatmak için aşağıdaki linke tıklayın. İçerik içinde belirtilen düğmeleri kullanarak modülde gezinebilirsiniz. Sonuna geldiğinizde pencereyi kapatabilirsiniz.

Powered by elearningfreak.com

 

Bu atölye çalışmaları, meslektaşları için RGÇ’larla çalışan herkes tarafından yürütülebilir. Bakım uygulamalarınıza cinsiyet eşitliği yaklaşımını dahil etmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Sizin ve meslektaşlarınız arasında gerçekleştirilecek bazı alıştırmalar ve RGÇ gruplarınızla birlikte çalışabileceğiniz aktiviteler için bazı öneriler bulunmaktadır. Kılavuzu indirmek için bağlantıya tıklayın.

Destekleyici rehber

Bu kılavuz, yeni gelen RGÇ’lar için, yeni ev sahibi ülkelerinde toplumsal cinsiyetin nasıl göründüğünü düşünmelerini sağlamak için tasarlanmıştır. İndirmek için bağlantıyı tıklayabilir ve birlikte çalıştığınız RGÇ’larla paylaşabilirsiniz.

  Cinsiyet eşitliği oyunu

Bu oyun, siz ve birlikte çalıştığınız RGÇ’lar tarafından oynanabilir. RGÇ’nin ev sahibi ülkesinde toplumsal cinsiyete yönelik tutumları araştırma ve onlara toplumun cinsiyet konusundaki beklentilerini tartışma ve öğrenme fırsatı verecektir. Oyun talimatlarını başlatmak ve indirmek için bağlantıya tıklayın.

Cinsiyet eşitliği rehberi

Bu animasyonlu açıklamayı ve referans videolarını da onlarla paylaşabilirsiniz. Animasyon filmi, bir erkek ve kız kardeşin, büyüme hikayesini toplumsal cinsiyet merceğinden anlatıyor. Referans videosu ise, ev sahibi ülkenin toplumsal cinsiyet normları ile yaklaşma deneyimlerini anlatan ve kendilerine aşina olmayan uygulama ve tutumlarla nasıl başa çıkılacağına dair bazı ipuçları veren, eski RGÇ’larla yapılan röportajlardan oluşan bir koleksiyondur.

Toplumsal Cinsiyet Haklarım – My Gender Rights broşürünü indirmek ve paylaşmak isterseniz, aşağıdaki bağlantıyı kullanarak broşüre erişebilirsiniz.

 MGR leaflet